MilGem Projesi

Haçlı donanması ile 1571 de yapılan İnebahtı deniz savaşı (*) nda 150 ye yakın gemimizi kaybettikten sonra Kaptan-ı Derya’lığa getirilen Uluç Ali Paşa’ya hitaben Sokullu Mehmet Paşa’nın şöyle söylediği rivayet edilir :
Paşa! Paşa! Bu devletin kudreti o derecedir ki, bütün donanma lengerleri (demirleri) gümüşten, resenleri (halatları) ibrişimden, yelkenleri atlastan yapılmak ferman olsa layıktır. Hangi geminin malzemesi yetişmezse gelip benden alasın! (**)

Donanmayı yetersiz Müezzinzade Ali Paşa’ya teslim ederek İnebahtı savaşının kaybına neden olan Sokullu Mehmet Paşa – Vezir-i Azam (Baş Vezir)

(*) İnebahtı deniz savaşı, Yavuz Selim zamanında yapılmıştır. Osmanlının haçlılara karşı ilk büyük mağlubiyetidir. Müezzinzade Ali Paşa’nın bilgisizliği ve yanlış stratejisi sonucu yaşanmış bir felakettir. Bundan sonra Osmanlı’nın Avrupa’daki yenilmezlik imajı kaybedilmiş ve bu haçlılar arasında büyük sevince neden olmuştur.
(**) Sokullu Mehmet Paşa’nın gümüş, ibrişim, atlas edebiyatı yerine şöyle söylemesi beklenirdi: En usta denizcileri topla, iyi organize et, bunlara uygun eğitimi ver, teknik ve askeri açıdan en uygun gemileri yeniden inşa et, eksik kalırsa benden iste! Okumaya devam et “MilGem Projesi”

geçiş

nedir ölüm?

kulağınızın kaşınmaması,
nemli günlerde
romatizma sızısı hissetmemeniz,
kilo sorununuzun olmaması,
para kazanma
ve harcama sıkıntınızın kalmaması,
hiç hastalanmamak,
sevdikleriniz için artık hiç endişe etmemek,
önden gidenler için hasret çekmemek.

tam dinlenme hali,
ve sükunet yani.