kaktüs – bilim kurgu kısa öykü

Kod 0003218 uyandı, iç ışıklar kendiliğinden yandı, ortama hafif bir müzik dalga dalga yayıldı. Duş yaptı, tıp merkezi tarafından belirlenen (kendisine özel hazırlanmış) gıda-ilaç karışım kutusunun kilitli kapağını açtı ve içti, giyindi ve kendisine ayrılan konut biriminden dışarı çıktı. Kapı kendiliğinden açıldı ve arkasından kapandı. Kapı Kod 0003218 ile ilgili bütün bilgileri konut birimi belleğine kaydetti ve ana bilgi merkezine iletti: Sağlık durumu = 81 / 100, Psikoloji = 66 / 100, Saat = 17.07. 35. kattan zemine tek kişilik bir asansör birimi ile 23 saniyede indi. Asansör durduğunda midesi bulandı ve başı döndü, aldırmadı gökdelenden dışarı çıktı.

Dışarıdaki peronda işe gitmek üzere özel araçlarına binmekte olan 5-6 kişiyi enselerinden gördü. Yüzlerini hiç görmemişti, merak ta etmiyordu. Dışarıda ölüm sessizliği ve acı bir koku vardı. Özel tek kişilik aracına doğru bir adım attı, bindi, kapı kapandı, ışık şiddeti azaldı ve içeri hafif bir müzik verildi. Konut birimindeki müziğin devamıydı. Koltuğa yerleşti, araç hareket etti. Aracın penceresi olmadığı için nerelerden geçtiğini bilmiyordu. Bunun bir önemi yoktu. Dışarıda yüksek çelik binalardan başka bir şey yoktu ki görülecek. Aklına kendisine ait olan son kaktüs geldi, 30-40 yıl önceydi, iyi davranışlarından dolayı konutta bir adet kaktüs bulundurmasına izin verilmişti. Kaktüs bir yıl kadar yaşamış ve sanki intahar eder gibi aniden ölmüştü. Okumaya devam et “kaktüs – bilim kurgu kısa öykü”

tek-NO!-loji kuramı – tech-NO-logy theory

Teknolojinin kendi kendisini üreten-artıran içsel bir mekanizması var. Bu yüzden, ilerlemesindeki hız geometrik olarak artmaktadır.

Günümüzde bu hız ortalama bir insanın yenilikleri öğrenip-yararlanabilme yeteneğini geçti. Bu durum artık açıkça hissediliyor.

Başlangıçta teknolojik ilerlemenin insanlığın refah ve mutluluğunu sağlayacağı tahmin edilmişti.

Bugün gelinen noktada, bunun böyle olmadığı-olmayacağı görülmektedir ve teknolojinin insanı ilgilendiren boyutu tamamen yitirilmiştir.

Çünkü, teknolojinin üzerine bina edildiği bir temel ahlak standardı yok.

Teknoloji günümüzde kontrolsuz bir şekilde gelişmektedir ve özünde olması gereken insan refah ve mutluluğu öğeleri artık tamamen gözardı edilmiştir.

Bu gidişin nasıl sonlanacağı (pek çok varsayım olmasına karşı) öngörülememektedir.

Technology has an internal mechanism that produces and increases itself. Therefore, the velocity in its progression increases geometrically.

Nowadays, its speed has exceeded the ability of an average person to learn and use innovations. It is clear.

Initially, it was predicted that technological progress would provide welfare and happiness for humanity.

At the point reached today, it is seen that this is not the case, and the aspect of the technology that concerns human beings is completely lost.

Because there is no basic moral standard on which technology is built.

Technology is now evolving in an uncontrolled manner, and now the elements of human well-being and happiness that must be at the core have been completely ignored.

How this outcome will end (despite many assumptions) is unpredictable.