genetik sınır kuramı

Her insanın genlerinde (bütün insanlarda birbirinden farklı olan) kodlanmış sınırlama ile ilgili kayıtlar, o insanın ömrüyle ilgili dolaylı bilgileri içeriyor olabilir (mi).

Her insanın yaşama süresi, toplam olarak yiyebileceği besin miktarıyla veya içebileceği sigara sayısı ile (veya başka konulardaki sayısal sınırlarla) ilintili olabilir (mi).

Örneğin, (bu kurama göre) belli bir kişinin içeceği sigara sayısı genlerindeki kodlarda 10.000 paket olarak yüklenmişse ve bu kişi 10.000 pakete 40 yaşında ulaşırsa, ölümü 40 yaşında gerçekleşebilir. Aynı sayıya aynı kişi daha geç ulaşırsa, daha uzun yaşama şansı olabilir veya tersi. Eğer, durum böyleyse;

Az yiyerek, az sigara içerek, az çalışarak, vb. yaparak sınırlama ile ilgili genetik kayıtlara göre ömrün uzaması sağlanabilir (mi).

ziyafet – kısa öykü

O pazar günü topluca deniz kıyısındaki bir kasabaya gidip, dinlenmeye karar vermişlerdi. Anne, baba ve delikanlılar deniz kenarındaki çay bahçesine geldiler. Çay bahçesi üç – dört maldandan oluşmuştu. Her maldanda ağaçların gölgesine konulmuş beş – altı beyaz plastik masa ile sandalyeler vardı. İsteyenler merdivenleri kullanarak mayolarıyla deniz kenarına inebiliyordu. Bahçe kalabalıktı. Havanın güneşli olduğunu gören aileler, erkenden gelerek masaları doldurmuştu. Aradılar ve zorla bir boş masa bulabildiler. Piknik çantalarını masanın yakınına koydular ve çevresindeki boş sandalyelere oturdular. Masada bir plastik tabak içinde yeni yapılmış ve bıçakla kesilerek konulmuş kol böreği gördüler. Kahvaltıyı çay bahçesinde yapmayı düşündükleri için henüz bir şey yememişlerdi. Dört demli çay sipariş ettiler. Gelen çayları ile tabaktaki börekleri yediler. Aralarında konuşup şakalaşırken, masanın asıl sahibi olduğu anlaşılan kırk yaşlarda bir adamla dokuz – on yaşlarındaki mayolu oğlu geldi. Hayretle masalarında oturan davetsiz konuklara ve masadaki boş tabağa baktılar. Adam bir şey söylemeden tabağı aldı, oğlu ile birlikte uzaklaştı. Çok mahcup olmuşlardı, özür dilemek ve telafi etmek istediler ama bir şey söylemeye fırsat kalmadan gittiler. Okumaya devam et “ziyafet – kısa öykü”