merak etme – don’t worry

Bir kişi size ‘’merak edilecek bir şey yok’’ diyorsa, merak edilecek çok şey vardır. ‘’Her şey kontrol altında’’ diyorsa, işler kontroldan çıkmış demektir.

If someone tells you “there is nothing to worry about,” there is a lot to be curious about. If says “everything is under control,” it means many things are out of control.

üretim = çöp / production = waste

Küresel dünyada her şeyin üretiminin günde binlerce yapılıyor olması, dünyanın değerli kaynaklarının bir bölümünün atık olarak kaybedilmesine neden oluyor.

The fact that everything is produced thousands per day in the global world causes the loss of some of the world’s valuable resources as waste.

son sigara – the last cigaret

Yazlıkta gözüm gibi sakladığım son iki paket Samsun 216 ve bir paket Samsun uzun sigaram vardı. Salgın yüzünden bir yıl sonra geldiğimde, sigaraların kurtlandığını gördüm. Kurtların hayatına saygım yüzünden içkimi sigarasız içtim. Kayıtlara geçsin: Türk tütünü doğaldır. İçinde canlı yaşayabilmektedir. Ancak iç piyasada artık Türk sigarası bulunamamaktadır.

There were the last two packages of Samsun 216 and one package of Samsun long cigarettes, which I kept like my eyes in the summer house. When I arrived a year after due to the epidemic, I saw the cigarettes wormy. Because of my respect for the lives of wormes, I had to drink without cigarettes. Let it be recorded: Turkish tobacco is natural. Living creatures can be alive inside. However, Turkish cigarettes cannot be found in domestic market any more.