Türkiye’de Konut – 2

19 Ekim 2018 den devam ediyorum.

Kendi yarattığımız bu cehennemde yaşamak zorunda mıyız?
Değiliz.
Çözüm var mı?
Var.

Konuttan beklenenler nelerdir?
• Yaşantınıza mutluluk, rahatlık, huzur katmalı.
• Büyük maddi külfetler yüklememeli.
• Güvenli olmalı.

Sadece ulaşımla ilgili boyuta bakalım:

İşten çıkıp bir an önce evinize varmak ve bütün sıkıntıları, yorgunlukları ve gerilimleri kapı eşiğinizde bırakmak istediğinizi düşünün.
Eviniz şehir merkezinde ise, aracınızla evinize belki kısa sürede gelebilirsiniz. Ama evin önünde aracınıza park yeri bulmak zorundasınız. Biraz dolaşarak şanslıysanız eve yakın, değilseniz bir veya birkaç paralel sokakta bir yere park edersiniz. Zor bir günün ardından son enerjinizi de bu saçma sapan eylem için tüketirsiniz. Eğer şehir merkezinde oturup ta toplu taşıma araçlarını tercih edenlerdenseniz, sizi daha büyük yorgunluklar ve sıkıntılar bekliyor: Önce durakta aracınızın gelmesi için belirsiz bir zaman kaybetmeniz gerekir (Türkiye de hala zaman programlı toplu taşıma yapılmadığı için). Sonrada trafiğin en yoğun zaman olduğundan doğal olarak kalabalık bir araçta, belki de ayakta 30-60 dakika konforsuz bir yolculuğa katlanmak zorundasınız.

Eviniz şehir merkezinden uzaktaki bir sitede ise, hayat biraz daha zordur. Aracınızla, iş çıkışı yoğunlaşan trafikte 30-90 dakika veya daha uzun bir süre yolculuk sizi beklemektedir. Yolda kaza veya onarım çalışması gibi durumlarda bu durum daha da çekilmez olabilir.

Eğer iş yeriniz size servis olanağı sağlıyorsa (çok şanslısınız!), eziyetler biraz daha hafifler ama trafikte geçireceğiniz süreleri çok azaltamaz.
Ertesi sabah işe gitmek için de benzer olumsuzluklara katlanmak zorundasınız. Eğer iş yerinizle evinizin arası yürünebilir bir uzaklıkta değilse, akşam daha eve gelmeden veya sabah daha işinize varmadan enerjinizi tüketmiş oluyorsunuz. Bir ayda bu durumları ortalama 2×20=40 kez , yılda 11×40=440 kere=yılda yaklaşık 440 saat yaşayacaksınız. Bu durum sizin bir yılda yaklaşık 15-25 gününüzü işle ev arasında trafikte tüketmeniz demektir. Size dayatılan yaşama şekli budur.

• Konutunuz, beklediğiniz mutluluk, rahatlık ve huzuru sağlamış oldu mu?
• Aracınızla veya toplu taşıma araçlarıyla yolculuk yapmak bedava mı?
• Her gün, günde iki kere yoğun trafikte yolculuk yapmak güvenli mi?

Hayır.

Sürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir