ışık – kısa öykü 6

Çocuk büyülenmiş gibi pencereden dışarı, karanlığa doğru bakıyordu. Anne, odaya girip ışığı yakınca çocuğun pencerenin önünde, dışarı bakmakta olduğunu farketti. Merakla pencereye doğru yürüdü, çocuğunun arkasından onun baktığı yöne gözattı. Gökyüzünün karanlık bulutları içinde belli bir alanda pembe renkli bir ışık topluluğu gördü. Çocuk, bütün dikkatiyle aynı ışığa bakmaya devam ediyordu. Tekrar gözlerini ışığa çevirdi anne. İkisi bir süre bakmayı sürdürdüler. Kısa bir süre içinde, pembe ışık gözleri önünde diğer bulutların rengine doğru dönüşmeye başladı, sonunda tamamen kayboldu.

Çocuk gözlerini baktığı yönden alarak annesine döndü. Memnuniyetsiz bir şekilde,

– Kayboldu işte.
– Ne kayboldu?
– Işık.
– Ne zaman gördün?
– Bilmem.

Kadın, üzerinde durmadı. Normal bir doğa olayıdır herhalde diye düşünerek, aklından savdı. Baba gelmeden akşam yemeğini hazırlamak için mutfağa döndü. Çocuk ta kendi odasına gitti. Kapı çaldı, baba da eve gelmişti. Anne-oğul babayı kapıda karşıladılar. Anne sordu.

– Nasılsın?
– İyiyim, sizler?
– Biz de. Haydi, elini yüzünü yıka rahatla da yemeğe oturalım. Yemek hazır.
– Olur.

Adam yatak odasına gitti, üzerini değiştirdi, banyodan salona geldi. Masaya oturunca onu bekleyen oğluna okulla ilgili sorular sordu, aralarında biraz şakalaştılar. Adamın yüzü güldü. Anne, tabaklara yemekleri koyarken ikisinin mutluluğunu gördü rahatladı. Yemeklerini neşe içinde bitirdiler. Birlikte sofrayı topladılar, oturma odasına geçtiler. Her birisi, her zaman oturdukları yerlerine yerleşti. Adam radyodan klasik Türk müziği çalan bir istasyonu ayarladı, kanepedeki yerine, eşinin yanına oturdu. Oğlan, elinde ders kitabı ile çalışır gibi yapıyordu, amacı yanlarında biraz daha zaman geçirmekti. Anne ve baba bunun farkındaydı, gözleriyle birbirlerine biraz daha yanımızda kalsın mesajını ilettiler.

Kadın bugün işyerinde olan ufak tefek şeylerden söz etti, adam da eve gelirken rastladığı eski bir ahbabın selamını iletti. Hafta sonunda yapacakları alış verişi planladılar. Alınacaklar listelendi, sonra listedeki daha önemsiz olanların üzeri çizildi. Hayat çok pahalıydı, kenara köşeye koyabildikleri bir birikimleri yoktu. İki maaş ancak günlük geçime yetiyordu. İkisi de gelecek konusunda endişeliydi. Bu durumu birbirlerine belli etmemeyi denediler, olmadı. Baba bir süredir hafta sonlarında yapabileceği ek işler arıyordu. Anne buna içten karşı çıkıyordu ama dile getirmiyordu. Baba sordu:

– Ersan nerede?
– Odasına gitmiştir. Bitirmesi gereken ödevleri vardı.
– Dur şu ödevlere bir bakayım, aslan oğlumun ödevlerine.

Baba, çocuğun odasına baktı. Odada ışık yanmıyordu. Yatak odasına geçti. Ersan karanlıkta pencereden dışarı bakıyordu, büyülenmiş gibiydi, babasının yaklaştığını hissetmedi. Adam da pencereye yaklaştı, çocuğun baktığı yöne baktı. Gökyüzünde, karanlık bulutlar içinde belli bir bölgenin pembe renkte bir ışıkla aydınlanmış olduğunu gördü. Işık sabit değildi, yavaş yavaş şekil değiştiriyor, parlaklığı da değişiyordu. Ancak konumu aynı gibiydi. İkisi ışığı izlemeyi sürdürdü. Bir süre sonra, pembelik soldu ve yok oldu. Baba ve oğul konuşmadan oturma odasına yürüdüler. Anne meraklı gözlerle,

– Ne oldu? Nerede kaldınız bunca zaman?
– Ersan bizim yatak odasından bakıyordu. Gökyüzünde garip pembe bir ışık vardı, ona baktık.
– Ben geldiğimde de vardı. Ben de gördüm.
– Ne olabilir bu? O yönde hiç bir şey yok.
– Doğal bir atmosfer olayı olamaz mı?
– Ersan ilk defa ne zaman gördün bu ışığı?
– On, on beş gündür var. Hava kararınca görüyorum. Bulutlu günlerde çıkıyor. Bakarken kayboluyor, sonra yeniden beliriyor. Seyretmesi zevkli. İnternetten baktım. Başka görenler de var. Hatta Belediye Başkanı bunu bir toplantıda dile getirmiş, araştırdığını söylemiş.

Baba, eşine on gündür sabah kalktığında başının şiddetli bir şekilde ağrıdığından bahsetti. Anne de son günlerde yaşadığı denge sorunlarını ve artan unutkanlığını dile getirdi. Ersan ödevlerini bitirmişti. Baba müziği kapattı. Odalarına çekildiler. Yarın yapacaklarını düşünerek uykuya daldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir